День Незалежності України


Коли відзначаємо?

24 серпня

У чому суть події?

Найбільше державне свято – День Незалежності, яке встановлене на честь ухвалення у 1991 році Верховною Радою Української РСР абсолютною більшістю голосів (346) Акта проголошення незалежності України.

Що ця подія означає і чим важлива?

«Україна – це ексклюзив. По ній пройшли всі катки історії. На ній відпрацьовані всі види випробувань. Вона загартована найвищим гартом. В умовах сучасного світу їй немає ціни».

Ліна Костенко.


Вперше День Незалежності України відзначили 16 липня 1991 року – у річницю ухвалення Декларації про державний суверенітет України Верховною Радою УРСР. 1990 року український парламент підтримав прагнення народу ліквідувати політичну та економічну залежність від московського центру і розбудовувати самостійну державу, відроджувати національну культуру, історичну пам’ять. 17 березня 1991 року проводився Всесоюзний референдум про збереження СРСР. Одночасно відбувалося республіканське опитування на тему того, чи згодні громадяни країни, щоб Україна була у складі Союзу Суверенних Республік на підставі Декларації про державний суверенітет України. Позитивно відповіли 80% опитаних, це означало, що українці підтримали Декларацію. На підставі голосування 16 липня став святковим днем.

19 серпня в СРСР відбулася спроба державного перевороту, щоб не допустити змін у державі. Внаслідок цих подій, 24 серпня 1991 року, на позачерговій сесії Верховної Ради УРСР ухвалено «Акт проголошення незалежності України».

А К Т ПРОГОЛОШЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ

Про проголошення незалежності України

Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв'язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 року,

- продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні,

- виходячи з права на самовизначення, передбаченого Статутом ООН та іншими міжнародно-правовими документами,

- здійснюючи Декларацію про Державний суверенітет України, Верховна рада Української радянської Соціалістичної Республіки урочисто проголошує н е з а л е ж н і с т ь

У к р а ї н и та створення самостійної української держави – УКРАЇНИ.

Територія України є неподільною і недоторканною.

Віднині на території України мають чинність виключно Конституція і закони України.

Цей акт набирає чинності з моменту його схвалення.

ВЕРХОВНА РАДА України

24 серпня 1991 року

 

1 грудня 1991 року відбувся референдум, на якому українці підтримали проголошення незалежності. 20 лютого 1992 року Верховна Рада перенесла святкування Дня Незалежності з 16 липня на 24 серпня.

Проголошення незалежності – логічне завершення українського державотворення. Історія нашої державності налічує тисячоліття. Слід вшановувати всі попередні етапи – Русь, Галицько-Волинське князівство, Велике Князівство Литовське, Українську козацьку державу, українські державні утворення початку ХХ століття. Від них сучасна Україна успадкувала традиції державності.


Що почитати:

Інформаційні матеріали до Дня Незалежності України

Що подивитися:

Яким був день 24 серпня 1991 року