Далеко від великих міст і гомінливих шляхів, у затишному куточку Малого Полісся, в районі сполучення трьох областей – Волинської, Львівської та Рівненської, розташовані три населені пункти: Берестечко, Пляшева, Острів, а між ними за зеленою стіною дерев - Національний історико-меморіальний заповідник «Поле Берестецької битви». Саме цей унікальний заповідник став метою подорожі для учнів 6-А класу Класичної гімназії при ЛНУ ім. І. Франка.
Кожний народ має свої національно-духовні святині, які особливо зворушують і бентежать його душу. Таким місцем для українського народу є «Козацькі могили», місце де в 1651 році на вівтар свободи Україна поклала душі понад 30 тисяч найкращих своїх синів. Тут земля найгустіше змішалась з кров’ю і тому стала святою для українського народу.
Влітку 1651 року на полях сіл Пляшева і Острів відбулася одна з найбільших битв другого періоду Визвольної війни українського народу під проводом гетьмана Богдана Хмельницького проти польсько-шляхетського поневолення.
- Ой чого ти почорніло,
Зеленеє поле?
- Почорніло я од крові
За вольную воль.
Круг містечка Берестечка
На чотири милі
Мене славні запорожці
Своїм трупом вкрили…
Т. Г. Шевченко
23 травня учні 6-А класу разом із своїми вчителями (Шохановим Степаном Олеговичем та Хархан Світланою Ярославівною) відвідали козацький меморіал, створений на місці Берестецької битви. Науковий співробітник історико-меморіального заповідника Скруха Світлана Ананіївна ознайомила гімназистів з подіями героїчної боротьби козаків та селян проти військ польського короля Яна ІІ Казимира, із побудованими тут пам’ятниками та унікальну експозицією діючого музею.
Відвідавши історико-меморіальний заповідник «Поле Берестецької битви» гімназисти прилучилися до витоків нашої історії, вдихнули цілющого її подиху, вшанували вірних синів України, мужніх героїв Берестецької битви, які віддали своє життя за її Волю.