День Конституції України


Коли відзначаємо?

28 червня

У чому суть події?

Відзначення річниці прийняття Конституції України – Основного Закону України

Що ця подія означає і чим важлива?

28 червня 1996 року Верховна Рада України 2-ого скликання ухвалила Конституцію України, що стало основоположною віхою українського державотворення.

Державотворчий та конституційний процес України має багатовікову, однак непросту історію, адже часто він відбувався в умовах тривалої окупації українських земель, під гнітом авторитарної чи тоталітарної політики загарбників, недотримання основних прав людини, репресій й переслідувань.

У різні історичні періоди закладалась основа майбутньої Конституції омріяної незалежної держави. Зокрема, це «Руська правда», «Литовські статути», акти періоду Гетьманщини, Конституція Пилипа Орлика, «Начерки Конституції Республіки» (проєкти конституції кирило-мефодіївців), «Статут про державний устрій, права і вільності УНР», конституційні закони Карпатської України та інші правові акти конституційного характеру, які свідчили про високий рівень правової культури та освіченості українського народу.

Важливими подіями, які ознаменували новітній конституційний процес стали прийняття Декларації про державний суверенітет України (16 липня 1990 року) та проголошення Акту про незалежність України (24 серпня 1991 року). Робота над створенням Основного Закону тривала майже 5 років після того, як Україна заявила про свою незалежність та відбувалася із залученням провідних експертів та фахівців.

Фінальний етап узгодження остаточного документа та його прийняття (так звана «конституційна ніч», що тривала 24 години) теж відбувався напружено, зокрема через розбіжності між президентом та Верховною Радою. Зрештою після майже доби безперервної роботи було досягнуто компроміс; за наявності 315 голосів народних депутатів (при 300 необхідних) о 09:18 ранку 28 червня 1996 року Конституція Україна була ухвалена. «Є Конституція!» – саме такими словами голова Верховної Ради Олександр Мороз оголосив результати надважливого голосування.

Ухвалення Конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, а також основні права і свободи українських громадян. Людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека були визнані найвищою соціальною цінністю.


Що почитати:

Конституція України: історія створення

Конституція України

Що подивитися:

День в історії. Прийняття Конституції України