День пам'яті та примирення


Коли відзначаємо?

8 травня

У чому суть події?

Вшановуємо пам'ять українців та інших народів, що боролися проти тоталітарних режимів у Другій світовій війні – ветеранів, військовополонених, остарбайтерів, підпільників, дітей війни, цивільних, які постраждали від окупації та бойових дій, що прокотилися через їхні міста і села. Це день скорботи за втраченими долями та за нездійсненними надіями

Що ця подія означає і чим важлива?

Кривава і жорстока Друга світова війна тривала з 1939-1945 рр. У ній взяла участь 61 держава світу, а це − 80 % людства. У цей період були здійснені найбільші в історії злочини (Голокост, концтабори, масова депортація), а також уперше використана атомна зброя. Людські втрати досі складно порахувати, офіційні дані від 50 до 85 мільйонів людей у всьому світі. В Україні - щонайменше 5 млн. осіб цивільних і 3-4 млн військових загинули у цій війні. За підрахунками вчених, Центральна, Південна та Східна Україна втратила 30% населення, Галичина – 22%, Волинь і Полісся – 12%. Тисячі дітей залишилися сиротами. Цілком чи частково було зруйновано понад 714 великих і малих міст, понад 28 тис. сіл.

Війна розпочалася через змову нацистського режиму Німеччини та радянського тоталітарного. Лідери провідних країн Європи та міжнародна організація Ліга Націй не запобігли розгортанню агресії Німеччини та СРСР. Напередодні війни, українці були позбавлені власної державності. Наші землі були поділені між чотирма державами: СРСР, Польщею, Румунією та Чехословаччиною, тому українці змушені були воювати за чужі інтереси та вбивати одні одних. За панування над Україною воювали дві тоталітарні системи (нацисти та комуністи), що однаково не рахувалися з ціною людського життя. Саме тут відбувалися найзапекліші бої усієї війни.

В Україні війна почалася у 1939 році. З перших годин війни українці воювали у польській армії, а 17 вересня радянська армія окупувала Східну Галичину. Наші воїни брали участь у воєнних діях на боці Антигітлерівської коаліції (в арміях Великої Британії, Франції, Польщі, США, Канади, СРСР), у Русі Опору (національно-визвольному та радянському), цивільне населення докладало зусиль для перемоги над ворогом у тилу. З різних причин на німецькому боці воювало до 250 тисяч українців і до 50 тисяч було мобілізовано до армій союзників Третього Райху.

Спільними зусиллями армій Антигітлерівської коаліції, Руху Опору у різних країнах Європи нацистський режим Німеччини було переможено. 8 травня 1945 року союзники офіційно прийняли «Акт про беззастережну капітуляцію» збройних сил нацистської Німеччини.

22 листопада 2004 року генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію до 60-ї річниці закінчення Другої світової війни у Європі. У документі 8 та 9 травня проголошені Днями пам’яті та примирення.

«День пам'яті та примирення» встановлений в Україні Указом Президента П. Порошенка у 2015 році. Символом пам’яті жертв війни є червоний мак. Графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку воно уособлює квітку маку, з другого – кривавий слід від кулі.

Що почитати:

До відзначення Дня пам’яті та примирення (8 травня)

Що подивитися:

День пам'яті та примирення і Перемоги над нацизмом у Другій світовій

Українці зробили значний внесок у перемогу в Другій світовій війні. Ми маємо пам'ятати та шанувати їх