День захисників і захисниць України


Коли відзначаємо?

1 жовтня

У чому суть події?

1 жовтня в Україні вкотре відзначатимемо день, котрий став ще одним символом української самобутності та незламності. День захисників і захисниць України – свято, у яке згадуємо кожного й кожну, хто віддав своє тіло за наше мирне небоДень захисників і захисниць України – державне свято України, що відзначається 1 жовтня (водночас зі святами День Покрови, День Козацтва, День УПА і власне День Захисників і Захисниць України). Започатковано 14 (за старим стилем) жовтня 2014 року президентським указом із назвою «День захисника України». З 2015 року є державним святом і неробочим днем. 14 липня 2021 року Верховна рада перейменувала свято на «День захисників і захисниць України», оскільки в лавах ЗСУ за нашу волю змагаються й напрочуд сміливі жінки. Раніше щороку у цей день проводились урочисті заходи із нагоди вшанування наших Захисників та Захисниць.

Що ця подія означає і чим важлива?

Потреба у загальнодержавному святі про захисників України особливо гостро постала після російської окупації Криму та початку воєнних дій на території Донецької та Луганської областей. Сотні полеглих бійців за Україну потребували гідного вшанування з боку суспільства й держави. Також в українському суспільстві внаслідок реакції на російсько-українську війну підсилилися тенденції декомунізації – відмови від радянських символів і свят. Президент Порошенко встановив щорічно 14 жовтня відзначати День захисника України та скасував святкування Дня захисника Вітчизни 23 лютого, знаного за часів СРСР як «День радянської армії та Військово-морського флоту». Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович мотивував вибір дати 14 жовтня для Дня захисника України історичною традицією вшанування українського війська на Покрову. Свято встановлене 14 жовтня 2014 р. указом Президента України Петра Порошенка з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності й територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві та на підтримку ініціативи громадськості. Цим же указом скасовано указ Президента України Леоніда Кучми 1999 р., яким встановлювалося свято – День захисника Вітчизни, що відзначалося щорічно 23 лютого.

Цікаві факти

- Під гаслом «Сила нескорених» українці вперше відзначали свято Дня захисника України 14 жовтня

- 12 жовтня 2015 року НБУ ввів в обіг монету «День захисника України», яка надалі розпочала серію монет «Збройні Сили України»


Цитати

«В багатому на подвиги літописі українського воїнства безліч битв і дат, гідних стати Днем захисника Вітчизни. Я наголошую, Україна більше ніколи не відзначатиме це свято за військово-історичним календарем сусідньої країни. Ми будемо шанувати захисників своєї Батьківщини, а не чужої!» – Петро Порошенко

«Український інститут національної пам'яті підтримує позицію, висловлену президентом України, про неприйнятність святкування дня захисника Вітчизни 23 лютого, за «календарем сусідньої країни», і пропонує відзначати цей день 14 жовтня, посилаючись на історичні традиції вшанування українського війська саме цього дня» – Володимир В’ятрович

«14 жовтня, Покрова Пресвятої Богородиці, ще з козацьких часів був святковим днем захисників Вітчизни. Тому, минулого року, свідомо викреслюючи з українського календаря чуже, штучно до нас привнесене свято російської армії-окупанта, я цілком природно зупинив свій вибір на 14 жовтня» – Петро Порошенко.


Що почитати:

Історія дня

Що подивитися:

Про важливість жінок у лавах ЗСУ

14 жовтня 2022 року 80 років створення УПА

Для 5-х класів